2024. szeptember 21., szombat

A sokszínű állatvilág

 













Kelet-Kárpátalja nevezetességeiből - Rahó 7/3.

Rahó nevezetességeiből
Ha a Felső-Tisza-vidéken kirándulunk, érdemes megállnunk Rahón, s megtekintenünk a város nevezetességeit. A templomok, a régi épületek, a szobrok, a faúsztató (a faúsztatás történetét bemutató) múzeum, a tényér- és szarvgyűjtemény, az Árpád-vonal bunkerjei, a Fehér- és a Fekete-Tisza összefolyása stb. különleges élményt nyújtanak. Közülük mutatok be néhányat.
Főutca: Rahó főutcája a város központjától kezdődően a Tatár-hágó felé egyirányú, egyszersmind ezen a szakaszon nem főút, hanem mellékút. Tehát a város másik végére érve vigyázzunk, adjunk elsőbbséget a szembejövőknek, akik csak úgy tudnak a városon keresztülhajtani, illetve annak belsejébe jutni, ha azt (az ő menetirányuk szerint jobbra fordulva) megkerülik.

Régi római katolikus temploma a város központi terén áll. Gúla alakú toronysisakja a város minden részéből jól látható. Ablakai felül félkörív záródásúak.

Római katolikus egyháza 1790-ben alakult újjá. Anyakönyvét is azóta vezetik.
 Plébániatemplomuk 1825-ben épült Nepomuki Szent János tiszteletére. Híveinek száma közel több mint ezer. A szovjet rendszerben a templomot le akarták bontani, hogy a főtér „jellege” javuljon. A hívők összefogása azonban ezt megakadályozta.



Szép látványt nyújt az új pravoszláv Szentlélek-templom is.






Reformátusok is élnek itt, gyülekezetük mintegy 50 tagot számlál. Templomukat most építik.

Az 1949-ben betiltott görög katolikus egyház hívei 1989-től újjászerveződtek. Templomuk a főutcával párhuzamos Sevcsenki utcában található, 1792-ben épült Szűzanya Mennybevitele-templom.

A Közigazgatási hivatal a templommal szemben található.

Állandó jellegű híddal a két Rahót először 1782-ben kötötték össze. Ezen lehet átjutni a város bal partjára. Itt található többek között az egykori Láz-telep és a Némettelep, a vasútállomás és a bolhapiac is. A házak közül kitűnik három egyforma stílusú épület, a magyar honvédség 1940-es években emelt határvadász laktanyái. A tervező a vidékre jellemző építészeti formát választott: alul kő, felül fa. Némettelepen (Zipserei) áll a magyarság másik temploma, a római katolikus Nagyboldogasszony-templom.

Faúsztató múzeum

Volt Budapest Szálló


Tányér-, agancs- és szarvgyűjtemény
 A nyugdíjas Tuser László gyűjteménye. A vadászattal és hegedüléssel is foglalkozó öregúr szívesen vezeti körbe házában a hozzá betérőket, miközben érdekes történeteket mesél el egy-egy tányér vagy szarv eredetéről.















Földrajzi fekvésének, valamint egyedi tájainak és hucul kultúrájának köszönhetően a város Kárpátalja fontos turisztikai és rekreációs központja, számos turistatelep – Tisza, Breckul, Borkut stb. – található itt. Turista szállók, hotelek, magánházak működnek. A város olyan látványos hegycsúcsok között fekszik, mint a Hoverla (2061m), Csornohora (2026 m) és a Petrosz (2020 m).

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány kezdeményezésére a Magyar Köztársaság Külügyminisztériumának támogatásával 2006 novemberében korszerűen felszerelt Ukrán-Magyar Kulturális Oktatási és Információs Központ jött létre. Az intézmény célja az ukrán-magyar kulturális és gazdasági együttműködési lehetőségek feltárása, új kapcsolatok létrejöttének és a meglévő kapcsolatok fejlődésének elősegítése. A központ működtetéséről az alapítvány és a Rahói Járási Ukrán-Magyar Kulturális Együttműködési Társaság közösen gondoskodnak.

A magyar dráma napja - szeptember 21.

          A Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünnepeljük A magyar dráma napját, annak emlékére, hogy 1883-ban ezen napon mutatták be a Nemzeti Színház akkori igazgatójának, Paulay Edének a rendezésében  Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményét.
          A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, valamint, hogy ösztönözze a kortárs írókat újabb alkotások létrehozására.
          Az első drámaváltozatnak Lucifer volt a címe. Ezt Madách 1852-ben írta a pozsonyi vízi kaszárnyában. A most ismert változatnak 1859. február 17-én fogott neki, és közel egy évig dolgozott rajta. Arany János számos változtatást, stilisztikai finomítást végzett a szövegen, mire 1862-ben az olvasók elé került. 
          Az ősbemutatón Ádámost Nagy Imre, Évát Jászai Mari,, Lucifert Gyenes László játszotta. Ádám jelmezeit és a díszletet is Paulay tervezte.
          A színházak ezen a napon sok különlegességgel, csemegével kedveskednek a közönségnek. Érdemes ezeket látogatni.

NOSZTALGIA - Városi Vigasságok, Ács - 2012. szeptember 15. (1. rész)

          Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a városi napokat Ács várossá nyilvánításának megünneplésére. Én a második napon vettem részt az eseményeken, melyről folytatásokban számolok be.
          A tánc mozgás zenére; művészet és szépség, társasági időtöltés és kellemes sport. Nagyon sok formája van. Ácson az akrobatikus rock and rollból adott ízelítőt a Tornádó Tánccsoport. A Tata és Komárom székhelyű csoportban ácsiak is táncolnak. A különböző korcsoportok a nekik megfelelő szinten pörögtek, dübörögtek, de egymás emelésére, átfordítására csak a legidősebbek kaptak lehetőséget. Mindegyik csoport ügyesen csinálta, nagy tapsot is kaptak. Ahogy elnéztem a lányokat, az jutott az eszembe, hogy mennyivel nőiesebb ez, mint a box, a súlyemelés, az iszapbirkózás stb., amit annyian szeretnének a női egyenjogúság példájának beállítani. 
    Néhány képpel én is népszerűsíteni kívánom ezt a táncformát.






2024. szeptember 20., péntek

A Gyermekek világnapja alkalmából




Két kisgyerek beszélget:
–Ti szoktatok imádkozni ebéd előtt?
–Nem, az én anyukám jól főz.




Szójátékok magyaroknak 2/1.

Kedves szójátékok, csak magyaroknak (vannak benne régiek is!)! Más nyelvre lefordíthatatlan. 

Hogyan kerülhető el a másnaposság?
Részegnek kell maradni.

Mi a szabadesés ?
Ahogy esik, úgy puffan.

Kik laknak az üveg alján?
Buborék.

Hogyan segít a jó férj a házimunkában?
Felemeli a lábát, hogy az asszony alatta is ki tudjon porszívózni.

Ki követi el a legtöbb összeadási hibát?
Az anyakönyvvezető.

Meddig beszélgetnek a süketnémák?
Lámpaoltásig.

Mit lehet enni az üzemi konyhán?
Üzemi koszt.

Mit mond a kannibál leánykéréskor?
Légy az eleségem !

Mit eszik a vegetáriánus kannibál?
Zöldségest.

Miért keverik az ausztrálok balra, az amerikaiak jobbra a kávét?
Hogy elolvadjon a cukor.

Miért megy a párna orvoshoz?
Mert huzatot kapott.

Mi az: drót végén van és fekete?
Kezdő villanyszerelő.

Mi van a villanyszerelő sírjára írva?
Jó vezető volt.