2023. március 18., szombat

Horvátország magyar emlékeiből - Eszék, Vörösmart

 
        A Szentháromság tér Eszék történelmi főtere. Itt található az impozáns homlokzatú, monumentális barokk bejáratú egykori Katonai Főhadiszállás, ma az Egyetem Rektori Hivatala.

Vörösmart híres pincesora
(Saját képeim)

2023. március 14., kedd

Szerbek népírtása a Délvidéken

Eljött az idő! címmel megjelent az 1944-es etnikai tisztogatások egyik tettesének, Ćorić Đura szenttamási kocsmárosnak a vallomása. A ragadványnéven Ćopónak (bicegő) nevezett szerb férfi halála előtt tett vallomásából részleteket emelek ki Milan Stijačić által szerkesztett slobodnisrbobran.com oldaláról (fordította: Kiss Csaba):
                „1944 őszén dermesztő hideg volt. A mai piactér helyén 180 ember lett kivégezve. … Őket csak hozták. Sorra töltötték meg velük a helyiségeket. Meztelenre vetkőztették őket. Az emberek egymás hegyén-hátán guggoltak a padlón, összeszorulva a kis helyen. Tömve voltak a középületek pincéi a mai Szent Száva utcában, tömve a községháza, a malom… Engem kiválasztottak, félrehívtak, és megparancsolták: „Fogd az lapátot, és ásd a gödröket, azután temesd őket, és persze hallgass!”
           Az emberek könyörögtek, hogy ne kínozzák őket, egyesek kérték, hogy csak öljék meg. És akkor az éjszaka folyamán megkezdődtek a gyilkolások. Hármas-négyes csoportokban vezették ki őket hátrakötött kézzel. Úgy cafatokra verve a gödör széléhez állították a szerencsétleneket, és egyenként hátulról tarkón lőtték őket. Lábbal a gödörbe lökték a tetemüket, és folytatták a következőkkel. …
          Öltek azért is, mert valakinek a fejesek közül megtetszett valaki felesége, szép magyar nő; azért is, mert valakinek kellett a háza. Öltek a háború előtti adósságért, amelyet nem kellett így megadni; és persze a magyarok iránti gyűlöletből. …”
          Az 1944–45-ös délvidéki népirtásnak az a különlegessége, hogy a falvakban a szomszédok sokszor nemcsak hóhérkézre adták a másikat – többnyire szerbek főként magyarokat és németeket –, hanem a falubeliek maguk is számosan vettek részt a településenként akár ezres nagyságrendű öldöklésben. És történt mindez azután, hogy a háború ott már véget ért. Majd évtizedekig továbbra is egymás mellett laktak /laknak gyilkosok és túlélők, és ma is így élnek a leszármazottak, sokan tudva egymásról, ki mit tett. A máig zömében jelöletlen tömegsírokba lökött áldozatok fölött szeméttelep és dögtemetők vannak, máshol piacteret, buszállomást, gabonasilót vagy sportpályát betonoztak rájuk.
(Forrás: Magyar Nemzet, 2019. február 23. Lugas 12. o.)

2023. március 12., vasárnap

Csetneki Juhász Balázs: Álmot kerget a tavaszi szél


Álmot kerget a tavaszi szél

Álmot kerget a tavaszi szél,
Nem maradt már belőlem
Semmi jó, semmi szép,
Semmi említésre való,
Elfogyok, mint az olvadó hó.

Álmot kerget a tavaszi szél,
Szép nyár jön, szép napok,
Maradék  hóként olvadok.
Nem leszek már ott,
Nem leszek már ott.

Jönnek a simogató, langyos szelek,
Magához szorít,  megölel a kikelet,
Talán újrakél bennem az ébredés,
Emlékek, álmok, remények, álmodom
Talán még egyszer veled leszek.

A régi árnyas sétányon, mint hajdanán,
A régi fák alatt, kézen fogva szerelmesen,
Mit se számít, hogy múlik az élet,
Hogy időnk csak pereg, csak pereg,
Hogy  egyszer végleg lepereg.