2023. május 13., szombat

Bemutatom a ma születésnapját ünneplő Kletz László Lajost (3/1)

MSZOSZ-, Gyémánt- és Nívódíjas
állami és miniszteri kitüntetett
nemzetközileg jegyzett képzőművész
stúdióvezető képzőművészeti menedzser
(Szikszó, 1950 . május 13 .)

            Az ismert fővárosi művészettörténész Angyal Mária így jellemezte az alkotót egy korábbi kiállításának megnyitójának alkalmából: "Alkotásaira a szolnoki és a szentendrei iskola hatott, de úgy, hogy az eltelt évtizedek során sok mindennel foglalkozva megteremtette saját, egyéni világát, kialakította sajátos alkotói attitűdjét, miközben úgy élt és úgy vett részt a társadalom életében, hogy saját lehetőségei között mindig alakította és formálta azt. Ha van korunkban reneszánsz ember, akkor a Miskolcon élő Kletz László Lajos az. És ha van humanista, akkor az is. 
Miközben mindig alkotó ember maradt, minden érdekli a világból, többször, több dolgot megpróbált és mindenhol otthagyta a kézjegyét. "Sokoldalúan képzett művész: képzőművészeti szakkörvezetői képzettséget szerez Miskolcon, valamint képzőművészeti menedzserképzőt végez Budapesten. Életútja egyfajta kulturális missziónak tekinthető, ő maga pedig a képzőművészeti kultúra követének. 1972-től Magyarország 96 városában Miskolctól Budapestig, Debrecentől Zalaegerszegig, Győrtől Békéscsabáig, Egertől Pécsig, Salgótarjántól Szegedig, Szolnoktól Szombathelyig több mint 230 alkalommal állít ki, melyből 58 egyéni tárlat, miközben a világ számos országába is eljutottak alkotásai.


(Készült 2015-ben)

2023. május 12., péntek

Szexi humor















Diósgyőri Képzőművész Stúdió '76 (3/3)

(Egy 40 éve szabad alkotóközösség hiteles története)


Kletz László Lajos

            A stúdiónak, amelyik már országos szintűvé nőtte ki magát külföldi tagjai is voltak: a lengyel származású, de Szlovákiában élő Lubomir Lomniczky, a román Bena Doru és a Németországban élő Zoltán Dunai képzőművészek személyében. A kohászattal való gyümölcsöző kapcsolatuk a rendszerváltás után Klicsu András új vez. ig. megjelenésével szakadt meg, melynek következményeként az amatőrök kénytelenek voltak kiválni. Akik maradtak Bakos Katalin (Miskolc), Balogh Andrea (Miskolc), Bártfai Judit (Miskolc), Béres János (Szirmabesenyő), Borsos Mária (Miskolc), Bujdosó Lilla (Bournemouth/Anglia), Csontos Éva (Miskolc), Demeter Marianna (Miskolc), Eisele Gyula (Miskolc), Hadházy-Molnár Attila (Arnót), Homola Krisztina (Miskolc), Horváth Zoltán (Miskolc), Kavalecz Lajos (Miskolc), Kletz László Lajos (Miskolc), Kopcsó Andrea (Siófok), Lingauer Miklós (Bécs), Madarassy György Tamás (Nyíregyháza), Mester István (Budapest), Ozsvári Fruzsina (Miskolc), Pállay-Kovács Szilvia (Budapest), Pusztáné Létay Anikó (Miskolc), Szabó Judit (Zimány), Szegvári Péter (Budapest), Urbán László (Miskolc), Vecsei László Ezékiel (Újrónafő) és Veres Attila (Miskolc) már túl a 290. kiállításon ma is eredményesen és sikeresen szerepelnek továbbra is Kletz László Lajos MSZOSZ- , Gyémánt- és Nívódíjas , állami és miniszteri kitüntetett, nemzetközileg is jegyzett képzőművész, képzőművészeti menedzser vezetésével. Ez a lelkesen önfeláldozó patrióta közösség – amely állami támogatásban soha sem részesült – a több évtizedes sikeres eredményeikkel figyelemre, elismerésre és tiszteletre méltó érdemeket szerzett hazánkban és külföldön egyaránt a képzőművészeti kultúra művelése és terjesztése terén.


Bakos Kata

Borsos Mária

Bujdosó Lilla

Bártfai Judit

Béres János

Csontos Éva

Hadházy-Molnár Attila

Horváth Zoltán

Kovalecz Lajos

Madarassy György

 Mester István

Ozsvári Fruzsinas

Pusztáné Létay Anikó

Pállay-Kovács Szilvia

Urbán László

Vecsei László Ezékiel

Veres Attila

Kopcsó Andrea

2023. május 11., csütörtök

Diósgyőri Képzőművész Stúdió '76 (3/2)

(Egy 40 éve szabad alkotóközösség hiteles története)

Kletz László Lajos alkotása
            
            A stúdió tagjai művészeti felfogásban különböztek, de a művészet szeretete, elhívatottsága, a közös munka, az összejövetelek szellemi hangulata, és a sorozatos kiállítások fontos emberi kapocs lett közöttük . Ez a műhely olyan időszakban született és erősödött meg, amikor a gazdasági válság miatt egyre kevesebb figyelem, és még kevesebb pénz jutott a kultúrára. Ilyen időszakban a fennmaradás már önmagában is dicséretes eredmény volt, hát még a folytatás .... Két évi sikeres szereplés után a budapesti Magyar Népművelési Intézet Vizuális Művészeti Osztálya (különös tekintettel Angyal Mária és Kerékgyártó István ov. művészettörténészekre) is felfigyelt rájuk, felvállalva e kollektíva törekvéseit, támogatták pályafutásukat. Ennek köszönhetően az ország több, mint száztíz városán kívül alkotásaik eljutottak Svédországba, Angliába, Belgiumba, Amerikába, Csehszlovákiába, Lengyelországba, Németországba, Japánba. Ekkorra már a stúdió tagjának lenni elismerést, rangot jelentett és jelent ma is!

Ambrus Imréné Balogh Andrea  

Bártfai Judit

Béres János

Hadházy-Molnár Attila

Kopcsó Andrea
(Készült 2015-ben)