
2023. augusztus 26., szombat
Fiam, jó rendőr lettél
Címkék:
Humor
Fürdés mindenhol, mindenkor
Krumplifőzelék liszt nélkül
Bár
én nem vagyok ellene a liszttel való sűrítésnek, ezt a főzeléket mindig így,
liszt nélkül készítem. A burgonyának nagyon magas a keményítőtartalma, így
lehetővé teszi, hogy a saját anyagával sűrítsük be a belőle készített főzeléket.
hozzávalók
/ 4 adag
§
1.5 kg burgonya
§
1 közepes fej vöröshagyma
§
3 ek napraforgó olaj
§
1 ek fűszerpaprika
§
4 db babérlevél
§
1 tk majoranna
§
175 g tejföl
§
só ízlés szerint
§
bors ízlés szerint
elkészítése
1.
A vöröshagymát
finomra vágjuk, és az olajon üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a
pirospaprikát.
2.
Kb. 1 dl vízzel felöntjük, és
beletesszük a kockákra feldarabolt krumplit. Kicsit kevergetjük, lepirítjuk,
mielőtt felöntenénk annyi vízzel, ammenyi éppen ellepi.
3.
Beletesszük a
babérleveleket, a majorranát, sózzuk és borsozzuk. 15-20 perc alatt puhára főzzük.
4.
Mikor a burgonya már
megpuhult, kivesszük az 1/4-ed részét, és alaposan pürésítjük (ez fogja
besűríteni a főzeléket).
5.
A püréhez
hozzákeverjük a tejfölt, kis főzőlével még hígíthatjuk, és visszatesszük a
többihez. Egyet forralunk rajta, és kész is van.
§ költség: 700 Ft
§ elkészítettem: 24
alkalommal
Címkék:
Recept
Teréz anya születésnapjára - 1910. augusztus 26.
Kalkuttai Boldog Teréz, közismert nevén Teréz anya (születési neve albánul: Agnes Gonxha Bojaxhiu; arománul: Agnesa/Antigona Gongea Boiagi; Szkopje (akkor: Török Birodalom, ma: Macedonia) 1910. augusztus 26 - Kalkutta (India) 1997. szeptember 5.) vlach, pontosabban a mai Albániában és Macedóniában is kisebbségben élő aromán nemzetiséghez tartozó, római katolikus apáca, a Szeretet Misszionáriusai szerzetesrend alapítója, a Nobel-békedíj (1979) és számos magas kitüntetés tulajdonosa, aki Kalkutta szegényei között végzett áldozatos munkájával az egész emberiség elismerését kiváltotta.
Teréz anyáról szobrok, festmények készültek, közintézményeket, civil szervezeteket nevezték el, a tiranai (Albánia) repülőtér is felvette a nevét.
Mai világunk legnagyobb betegsége nem a lepra vagy a tuberkulózis, hanem sokkal inkább az az érzés, hogy senkinek sem kellünk, senki sem törődik velünk, és hogy mindenki által elhagyatottak vagyunk.
Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger.
Az élet ígéret - teljesítsd!
A testi betegségekre ott vannak a gyógyszerek, de a magányt, kétségbeesést és reménytelenséget egyedül a szeretet képes meggyógyítani. Sokan vannak a világban, akik egy darabka kenyérre éheznek, de még többen olyanok, akik csak egy kis szeretetre.
Az embereknek szükségük van segítségedre, de ha segítesz, támadás érhet, mégis segíts! A legjobbat add a világnak, amid csak van, s ha verést kapsz cserébe, mégis a legjobbat add a világnak, amid csak van!
Aki hozzád fordul, mind jobb és boldogabb emberként távozzék tőled.
Nagy dolgokat tenni nem tudunk, csak kicsiket, nagy szeretettel.
A szerelem olyan gyümölcs, aminek mindig szezonja van, és mindenki számára megszerezhető.
Mosolyogjatok egymásra, a férjetekre, a feleségetekre, gyermekeitekre, válogatás nélkül minden embertársatokra - s ez segít majd, hogy kibontakoztassátok egymás iránti szereteteteket.
A kedves szavak rövidek és könnyen kiejthetőek, de a visszhangjuk valóban végtelen.
(Forrás: Citátum; további idézeteket talál az október 19-i bejegyzésemben.)
Címkék:
Idézetek,
Kereszténység,
Nevezetes személy
2023. augusztus 25., péntek
Pijálni jó!
Címkék:
Humor
Minden relatív!
Címkék:
Gondolatok
Szent Lajos emlékezete halála napján - augusztus 25.
IX. (Szent) Lajos (Poissy, 1214 vagy 1215. április 25. – Tunisz, 1270. augusztus 25.) Franciaország királya (1226. november 8-ától haláláig), VIII. (Oroszlán) Lajos és Kasztíliai Blanka fia, Anjou Károly sziciliai király fivére és III. Merész Fülöp francia uralkodó édesapja volt.
Lajos testesítette meg a keresztény lovaskirály eszményét: két keresztes hadjáratban is részt vett. Uralkodása alatt Franciaország Európa vezető nagyhatalma volt, mind katonai, mind gazdasági, mind kulturális szempontból: például a király gyóntatója, Robert de Sorbon ekkor alapította meg a Sorbonne-t, ekkor épült fel a Sainte-Chapelle és a király udvarában gyakran megfordult Aquinói Szent Tamás is. A többi uralkodó is elismerte kivételes helyzetét, amikor vitás ügyeik rendezésére őt kérték fel.
A szigorú keresztény életelvek alapján élő Lajost sokan már életében szentnek tekintették, de kanonizálására csak 1297-ben került sor, amikor VIII. Bonifác pápa – a Lajos unokája, Szép Fülöp ellen vívott politikai harcban – engedményekre kényszerült. Ereklyéi egy részét Tunéziában temették el, ahol ma is látható Szent Lajos sírja. A maradványok más részei a palermói bazilikában találtak nyughelyre. A holttest nagy részét a Saint-Denis-bazilikában helyezték örök nyugalomra, de ezek a maradványok a 16. század végének vallásháborúi során eltűntek.
Szent Lajosról nevezték el a versailles-i székesegyházat és a Szent Lajos-rendet, illetve a francia gyarmatosítók számára a 19. században épített katedrálist Karthagóban.
A király nevét őrzi többek között St. Louis városa Missouriban, Saint-Louis du Sénégal Szenegálban, Saint-Louis Elzászban, a Szent Lajos-tó Québecben, a Mission San Luis Rey de Francia Kaliforniában és számos São Luís után elnevezett település Brazília területén. Egy helyi legenda szerint a tunéziai Szidi Bú Szaíd neve is Szent Lajostól származik, aki beleszeretett egy berber hercegnőbe, ezért felvette az Abu Szaíd ibn Halef ibn Jahja Ettamini el-Bedzsi nevet. Ez az ember valóban létezett, és Szidi Bú Szaíd volt a ragadványneve, a muszlimok pedig szentként tisztelik. (Wikipedia nyomán)
Címkék:
Életrajz,
Kereszténység,
Nevezetes személy
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)