Hild József (Pest, 1789. december 8. – Pest, 1867. március 6.) a hazai klasszicista építészet egyik legnagyobb alakja, a reformkori Pest arculatának kialakításában meghatározó szerepet játszó építész. Klasszicista stílusban fogant építőtevékenysége nagymértékben hozzájárult a 19. század első felének magyarországi, s főként pest-budai arculatának kialakításában. Életművének meghatározó darabjai a klasszicista stílusban felépült egyházi épületek: az esztergomi bazilika, az egri székesegyház, a ceglédi református templom, a kunhegyesi református templom („az Alföld katedrálisa”). Az ő tervei szerint kezdték el építeni a budapesti Szent István-bazilikát is, a terveket utóbb azonban Ybl Miklós átrajzolta. Ő tervezte 1856-ban a Deák téri evangélikus templom főhomlokzatát. Budapesten lépten-nyomon találkozni a magánmegbízásokból felépült Hild-bérházakkal. Esztergomban az ő tervei alapján épült a Takarékpénztár épülete, a Bibliotheka, és az ő tervei szerint fejezték be a papnevelő intézet épületét is. Hild József műveinek száma megközelíti a 900-at!
1861-ben 1000 forintos fizetését – amelyet 1854-óta mint Pest város építésze kapott – megvonták. A hetvenen felüli Hild – aki sohasem kereste a megbízásokat – már csak elvétve kapott olyan munkát, amely megélhetéséhez nyugodt anyagi alapot biztosított volna. Életének ez utolsó szakaszában, különösen pedig özvegységének hét évében igénytelen szerénységben élt lipótvárosi bérlakásában, és e miatt még tisztelői körében is ritkán mutatkozott.
1867. március 6-án tüdőgyulladásban halt meg. 1867. március 8-án a Fővárosi Lapok c. újság mindössze ennyivel emlékezett meg róla: »Hild József, ismeretes pesti építész tegnapelőtt, 79 éves korában meghalt«.” Földi maradványait a Kerepesi úti temetőben a legnagyobb egyszerűséggel helyezték örök nyugalomra.
(Saját megjegyzésem: Mostanában panaszkodunk, hogy a mai világ milyen szívtelen, milyen lelketlen, milyen hálátlan. Az utolsó két bekezdést ajánlom a panaszkodók figyelmébe!)
(A megíráskor támaszkodtam a Wikipedia anyagára, képeire.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése