2023. július 11., kedd

Mire jó a körömvirág? És hogyan kell gondozni?

A fészkes virágzatúak családjába tartozó (Asteraceae) körömvirág, Calendula officinalis, Dél- és Kelet-Európából származik. Latin neve (Calendula) abból a római megfigyelésből ered, hogy a virágok az év szinte minden hónapjában virágoznak, a mediterráneumban még télen is.
Az officinalis elnevezés pedig gyógyító hatására utal. Az arabok sokszor adtak lovaiknak körömvirágot, mert azt tapasztalták, hogy ez növeli a lovak vágtatási sebességét.

A növény leírása

Egynyári, rövid tenyészidejű, 30–60 cm magasra növő, fészkesvirágzatú, lágyszárú növény. Gyökerei mélyre hatolnak. Halványzöld levelei jellegzetes illatúak. Nyelves virágai sárgák és narancssárgák.

A növény gondozása

A körömvirág kedveli a laza, homokos talajokat. Fényigényes növény. Ősszel vagy tavasszal magról szaporítható. A magvak 21 fokon kb. 10 nap alatt kicsíráznak. Helyigénye kb. 30 cm. Ha palántázunk, figyeljünk oda, hogy jól bokrosodott töveket vásároljunk, amelyeket ezután az ültető gödörbe helyezve, talajjal takarás után jól megöntözünk. A 60–90 cm magas növény 14 héten keresztül virágzik. A kis rókalepke és a fehér káposztalepke kedveli. Szirmai napfényen kinyílnak. Virágágyások remek szegélynövénye, mutatós vágott virág. Ha túl nagyra nőtt, vissza kell vágni tíz centiméteres magasságig, egy hónap elteltével ismét virágzik.

Összeültetések

A veteményesben a szomszédait sok kártevőtől megvédi, ezért itt is hagyjunk meg belőle pár tövet, különösen a paradicsom sorában. A körömvirág és a málna is jól kiegészítik egymást. A körömvirág más növények mellett is hasznos társítás, hiszen a gyökérfonalférgeket elűzi, és távol tarja a levéltetveket is.

Gyógyhatásai

Hazánkban elsősorban a csészelevelek nélkül vagy azokkal együtt gyűjtik virágzatot, más országokban a virágos hajtást és a levelet is gyűjtik.
Főbb hatóanyagai: szaponinok, flavonoidok, poliszacharidok, karotin- és xantofil festékanyagok, illóolaj, fitoszterol és tokoferol.
Gyógyteák, kivonatok és készítmények összetevőjeként alkalmazzák. A körömvirágot régóta használják enyhítő gyógyírként fogfájásra és méhcsípésre. Még az amerikai polgárháború és az első világháború idején is alkalmazták sebgyógyításra. Napjainkban a kisebb vágások és égési sérülések kezelésére a körömvirág alapú krémeket drogériákban, mint természetes eredetű gyógytermékeket lehet vásárolni. A körömvirágot a népgyógyászat kelések, fekélyek, ekcémák, égési sebek, zúzódások8888j8 kezelésére javasolja. Hatóanyagai hámosodást elősegítő, gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Emiatt eredményesen alkalmazható visszérgyulladások enyhítésére, megszüntetésére. Hegesedés után a műtéti sebeket gyorsan begyógyítják.

Gasztronómiai alkalmazása

A körömvirág gasztronómiai múlttal is büszkélkedhet. A középkorban a szakácsok levest főztek belőle, levelét salátákba tették.
A mai konyhaművészet az ehető szirmokat ízletes süteményekbe, pudingokba, levesekbe, salátákba és rizsből készült ételekbe használja fel. A friss virágszirmok salátákba, levesekbe is belekerülhetnek.
            A teljes virágot, vagy csak a nyelves virágokat szedjük és szárítjuk. A szárított szirmokat teakeverékek színjavítására, illetve potpourrik színesítésére is használhatjuk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése